Bugun...BAŞKAN AĞAÇ: HİÇBİR KURUM, KURULUŞ, RÜTBE ANAYASADAN ÜSTÜN DEĞİLDİR! - GÜNDEM - İnternetin Ajansı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Yargıtayın, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 14-11-2023 15:14

BAŞKAN AĞAÇ: HİÇBİR KURUM, KURULUŞ, RÜTBE ANAYASADAN ÜSTÜN DEĞİLDİR! - GÜNDEM - İnternetin Ajansı

Başkan Ağaç:" Yeniden anayasa yazmak istiyoruz demelerinin tek iki sebebi var. Birincisi; özellikle kişi hak ve hürriyetleri bağlamında vatandaşların tek ve en son güvencesi olan Anayasa Mahkkemesinin; tek adam yönetimi keyfiyetine ayak bağı olmasını engellemek ve ülkenin birikmiş ciddi sorunları ve çürümüş yönetim anlayışının tartışılması yerine suni gündem yaratmaktır " dedi. 

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararı ile anayasayı ihlal ettiğini öne sürerek yüksek mahkemenin üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yargıtay, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi işlemlerinin başlaması TBMM’ye yazı gönderilmesine de karar verdi. Konuya ilişkin eleştiride bulunan Başkan Ağaç, iktidarın yargıya yıpratma politikası uyguladığını ifade ederek şunları söyledi:" İktidarın her zaman "bu anayasa bizi temsil etmiyor" demesinin sebebi gayet açık bir şekilde artık ortada. Çünkü çeşitli bahanelerle günümüz anayasasına değiştirip, kendi lehine çevirmeye çalışıyorlar. Fakat bunu yaparken çok özensiz davranıyorlar. Yargıtay, suç duyurusunu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptı. Ancak kanuna göre, AYM üyeleri hakkındaki soruşturma ancak AYM Genel Kurulu kararıyla yapılabiliyor. Yargılama yetkisi de Yüce Divan olarak AYM'de. Kısacası Yargıtay, olmayan yetkiyle AYM üyelerini yargılamak istiyor. Adalet bakanı ise yapılan bu usulsüzlüğü gayet farkında bir hukukçu olarak iki kurum arasında zıt görüş yaşandı diyerek bu olayı basitleştirmeye çalışıyor. Sayın Adalet Bakanı; Evet; Yüksek Mahkemeler arasında astlık-üstlük ilişkisi yok ama; "Kişi Hakları ve Hürriyetleri" kapsamında en üst ve son karar yetkilisi ve mahkemesi "Anayasa Mahkemesidir" ve hak ihlali gibi konularda da kararları tartışılmaz ve uygulanması zorunluluktur. İktidar her ne kadar ben anayasadan üstünüm dese de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 153. maddesine göre: hiçbir kurum, kuruluş, rütbe, yargı mensubu anayasadan üstün değildir ve anayasanın aldığı her karar hüküm mahiyetindedir" dedi.
Kaynak: 22haber.com.tr
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Mersin sizce hangi alanda ilerleme sağlamalıdır ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI