Bugun...


Bedrettin Gündeş

facebook-paylas
MERSİN VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ…
Tarih: 14-08-2019 21:29:00 Güncelleme: 14-08-2019 21:29:00


Herkesin kendi dünyasında söyleyecek çok sözü var.

Hayata nereden baktığı, nasıl yorumladığı çok önemli. Bazen iki laf edersin yaşama güç katarsın. Bazen de onlarca kitap yazarsın bir esamesi okunmaz anlattıklarının.

 

30 yıla yakın bir süredir yerel yönetimlerde yönetici kadrosunda görev üstlenerek, yaşamı doğru yorumlamaya çalışıyorum.

Yaşadıklarımı, gördüklerimi, duyduklarımı anlatsam her günüm bir roman olur.

Zayıf karakterleri, kendi olamayan kişilikleri, bencil, duyarsız, umursamaz doyumsuzları görevim gereği yakından tanıma fırsatım oldu.

 

Çaresiz ve umutsuz, ama bir o kadar da vakur, onurlu ve yoksullukların içinde kendini korumaya çalışanları gördüm. Namuslu duruşuyla örselense de dik durmayı becerenleri, toplumsal düşünmeyi ilke edinenleri gördüm. Önce insan kimliğiyle var olmak isteyenleri de tanıdım ve onların vicdan enerjisiyle güçlendim.

Dost görünmek değil, dostça yaşamaktır asıl olan, diyenleri gördüm. Bunu sosyal yaşamına uyarlayanları da tanıdım.

Güzel yürekli insanları tanıdıkça umudumu hiç yitirmedim.

 

Şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesinde, yine toplumsal sorumluluk anlayış ve yaklaşımım ekseninde hizmet etmeye çalışıyorum.

Mersin için birkaç önemli vurgu yapmak istiyorum.

Yerel yönetimler; bir insanın doğumundan yaşamını tamamlayana kadar, bütün sosyal yaşamıyla yakından ilgili bir kurumdur.

 

Bu kurum; hayata, insana, doğaya ahlak ve vicdan penceresinden bakıyorsa her şey kendi mecrasında güzel gelişir. Her şey çok daha kolay uygulama aşamasına geçer.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’i Milletvekilliği döneminde birkaç toplantıda tanımış ve dinlemiştim. Sözcüklerinin arasında evrensel kimliğinin derinliğini o zaman görmüş ve bir yakınlık hissetmiştim.

 

Seçimlerden önce de Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğu dönemde de birkaç kez bir araya gelerek istişare etmiştik. Aday olduktan sonra ise, çok yoğun bir tempoyla itinayla üzerinde durduğu proje ekibiyle iki toplantıya katılmıştım.

Hiç kimseye minnet borcunun ve kimseden her hangi bir beklentisinin olmadığını anlatıyor ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Mersin’e ve Mersin’de yaşayanlara hizmet etmek istediğini vurguluyordu. Anlatım tarzı, duruşu, geniş görüş açısı beni umutlandırmıştı.

 

Sayın Vahap Seçer, Halkın güven ve tercihiyle Belediye Başkanı oldu. İçimde hep bir boşluk vardı. Halkla ilişkilerde bir sorun olur mu diye.

Ancak; görüldüğü üzere halka yakın, halka samimi, yoksulun, çaresizin yanında olmayı ve dokunmayı içselleştirmiş bir Büyükşehir Belediye Başkanı var.  

İş dünyasının sorunlarına vakıf ve çözüm üretmeye çalışan, emekçinin yanında olan, çalışkan, üreten, dürüst personeline hiçbir ayırım yapmadan sahip çıkan, performansı çok yüksek bir Belediye Başkanı var artık.

 

Üretmeden halkın sırtından geçinmeye çalışan asalakların, haksız kazanç elde etmeye çalışan doyumsuzların, haksız beklenti içinde olanların mutsuz olacağı bir belediye var artık.

 

Bu söylediklerimi öyle laf olsun diye, ya da Başkanımız olduğu için söylemediğimi zaten beni tanıyanlar bilir.

Sadece halkımızın, kent dinamiklerinin biraz sabırlı, biraz daha adaletli, biraz daha zaman konusunda toleranslı olması lazım.

 

Şunu açıklıkla ifade etmek istiyorum. Başkanımız Vahap Seçer ’in adaleti;  Doğruyu, vicdanı, hizmeti, eşitliği, çağdaşlığı hayata geçirme çabasıdır. Bunu gerçekleştirirken çalışanla çalışmayanı, ahlaklı ile ahlaklı olmayanı ayırma adaletidir. Kadını, çocuğu koruma adaletidir.

 

4 ay sonra Büyükşehir Belediyesinde çalışmadan maaş alan bir tek kişinin kalmayacağını, liyakatin önem taşıyacağını söyleyebilirim. Başkanımız bu konuda çok net. Bazen engellenmeye çalışılsa da üst kadrolar bu konuda çok yoğun bir çalışma içindeler. Herkes aldığı maaşın hakkını verecek.

 

Kurumsallaşma açısından büyük çaba var, biraz mesafe alındı ve alınacak. Hafta sonu demeden gece yarılarına kadar sürdürülen bir mesai var. Kul hakkı yenmesin diye kuruşun hesabı yapılıyor.

İmar planlamalarında eksik ve maddi hatalar giderilerek, şehirleşme açısından olumlu hizmetler ve yatırımlar başlayacak.

Açıkçası, Başkan Vahap Seçer’i tanıdıkça tüm Mersin halkı iyi bir tercih yaptığını görecek. Basında çok değerli arkadaşlarımız var. Biraz da aceleyle bazen haklı, bazen haksız olaraktan eleştirilerini sürdürüyorlar. Geçmiş dönemin sıkıntılarının üzerine neden gidilmediğini dillendiriyorlar. Zaman her şeyin ilacıdır. Yanlış yapılan hiçbir şey karanlıkta kalmayacak.

 

Yerel yönetimlerde deneyimi olan bir arkadaşınız, dostunuz olarak bunları söylüyorum. İnanarak söylüyorum. Kul hakkına dokunanları, Başkanın affetmeyeceğine inandığım için bunları söylüyorum…

 

Başkanın niyetini, ufkunu, çabasını ve gönlünün ve kapısının herkese her zaman açık olduğunu, çok yakından görerek söylüyorum.

 

Başkanın duruşu net. Söylemi de net… Kapsayıcı, hoşgörülü, barışçı ve aynı zamanda doğrular konusunda çok inatçı ve kararlı.

 

Şu anda gördüğüm, beklediğim, anladığım kadarıyla iyi şeyler olacak.

Aksi durumda; yönetim kademesinde olan hiç birimizin, tek kelime söyleme hakkı kalmayacak… 

14.08.2019

Bedrettin GÜNDEŞ

 

 

 Bu yazı 1458 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Mersin’de En Başarılı İlçe Belediyesi Hangisi ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI