Bugun...


Ahmet Akın

facebook-paylas
AKDENİZ’DE İLK YERALTI METROSU MERSİN’E YAPILIYOR
Tarih: 03-10-2019 23:47:00 Güncelleme: 03-10-2019 23:47:00


Ahmet Akın – Yeminli Mali Müşavir
Kent içi ulaşımı ve kent içi trafiği ile ilgili faktörlerin her biri “olumlu bilim” konusudur. En önemli konulardan birisi de metro projeleridir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, toplumdaki eksik ve yetersiz bilgiden kaynaklanan, gerçeklerden uzak düşüncelerin, hatalı kamu isteklerinin oluşmasına neden olmamasını sağlamaktır.
Mersin’de 20 yıldır adeta bir yılan hikayesine dönen metro projesi sonunda gerçekleşerek temel atılması evresine getirildi. Bu konuda emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyoruz. “Mersin Dostları Fikir Grubu”nun 01 Ekim günü yapmış olduğu olağan toplantısına konuk olarak katılan ve Mersin Metro Projesi’nin 74 kişilik ekibinin başında olan İnşaat Mühendisi Danyal Kubin’in sunumunu izleyen kişilerden birisi olarak kendimi çok şanslı addediyorum. Fikir Grubu Dönem Başkanı Vahap Kokulu ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum.
Akdeniz’de ilk yeraltı metrosu olacak “Mersin Metrosu Projesi”ni hazırlayan Danyal Kubin özetle şunları söyledi:
Mersin ulaşımda en geri kalmış şehirdir. Bunun yanında, 40 yıl önce Türkiye’de gelişmiş kentler listesinde 5. sırada olan Mersin, şimdi ise ilk 25’e giremiyor. Metro projeleri sadece toplu ulaşım projesi değildir. Kentsel gelişimi ve sosyal yaşamı da kuvvetlendirir. Mersin Metro Projesi Mersin’e değer katacaktır. Metro sistemlerinin kamusal yararları yanında mali avantajları da vardır. Özellikle ikincil faydaları çok önemlidir. 15-20 yılda kendisini amorti edecek projede kişi başı yolcu ücreti 0.36 Euro/Cent olarak hesap edilmiştir.
Raylı istemler, kent dışı (tren), tramvay, hafif raylı (yolcu taşıyan metro sistemi) ve ağır metro olmak üzere dört gruba ayrılır. İstanbul metro sisteminin yüzde 70’i hafif raylı sistemdir. Ağır metro diyeceğimiz hat sadece Kadıköy-Kartal hattıdır. Vagon sayıları değişir. Sistemde her şey aynıdır.
Metro projelerinin can damarı sinyalizasyon sistemleridir. Aynen bir insanın sinir sisteminin önemi gibi. Serbest Bölge-Mezitli arasında yapılacak olan 18,7 km’lik Mersin Metro Projesi’nin yaklaşık maliyeti 480 milyon Euro. İnşaat süresi 4 yıl. 6 ayda test sürüşü dönemi olacak. 15 duraklı metro hattında merkezi duraklarda geniş otoparklar yapılacak. Metro istasyonları sadece istasyon olarak değil her türlü hizmet, alış veriş, kültür ve sanat merkezleri olarak da kullanılacak. Durakların bir diğer özelliği de her birinin ayrı renklerde olacak olması. Günlük yolcu kapasitesinin tahminen 290 bin civarında olması bekleniyor. Mersin Metro Sisteminde her 145 saniyede bir durağa tren gelecek ve her biri 270 yolcu taşıyabilen 4 vagon hizmet edecek. 4 adet trafo yapılacak olup elektrik kesintisi olmayacaktır.
Serbest Bölge’den Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na (Tulumba Durağı) çıkışa kadar 26-30 metre derinlikte açılacak olan tüneller, GMK’ye çıkışla birlikte 11-15 metre derinlikte olacak. Tünellerin üstünde yer alan tüm binalar tek tek incelenmiş sağlamlık durumları tespit edilmiştir. Küçük bir bölgede Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırma çalışması olacaktır. Ayrıca, sulu zeminlerde tünel açmak teknik olarak daha kolay.
Genel bir değerlendirme yapacak olursak: “Mersin Metro Projesi” bugüne kadar Mersin’in gördüğü en büyük proje olacaktır. Büyük projeler ve yatırımlar kararsız seçmenlerin oyunu etkilemektedir. Vatandaş bu işlerin borç ya da kredi boyutuyla ilgilenmemektedir. Kendi yaşam kalitesinin yükselmesi vatandaşı ilgilendirmektedir.. Ancak, toplumsal haklılığı kurulamayan, siyasal gerilimler doğuran projelerin başarı şansı azalmaktadır. Mersin Metro Projesi Mersinlilerin 20 yıldır özlemle beklediği bir projedir.
Biraz da tebessüm: Temel gazetedeki iş ilanı üzerine gelmiş ve sırası gelince görüşmeye girmiş. İş ilanında üniversite mezunu, iyi Fransızca konuşan, pazarlama konusunda tecrübeli bir yönetici arandığı yazıyormuş. "Hoş geldiniz, hemen başlayalım. Hangi üniversite mezunusunuz?" "Üniversite mezunu değilim." "Öyle mi? O zaman yabancı dilinize güveniyor olmalısınız." "Yabancı dil bilmem." "Demek bilmiyorsunuz. O zaman tecrübenize güvenerek geldiniz." "Pazarlama konusundan anlamam." "O zaman niye geldiniz canım kardeşim ?" "Bu işte bana güvenmeyin. Onu demeye geldim."
 
ahmetakinmersin@gmail.com
www.ahmetakin.com.trBu yazı 886 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Mersin’de En Başarılı İlçe Belediyesi Hangisi ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI