Bugun...


HARUN ARSLAN

facebook-paylas
40 YIL SONRA FARK EDİLEN “ALANYA SOKAĞI”
Tarih: 23-04-2021 11:34:00 Güncelleme: 23-04-2021 11:34:00


Ailem, Pozcu semtine Mersin kent merkezinden ilk taşınanlardandı.

Bütün okul hayatım ve gençlik yıllarım bu semtte geçti.

 

Yalnızca iki katlı bahçeli evlerin bulunduğu, dolgu alanı ile kaplanmamış doğal sahiliyle, balık avladığımız, evden mayo ile çıkıp denize girdiğimiz sakin sessiz, yeşil, portakal çiçeği kokulu bir Pozcu…

 

Bu düşsel güzellik ve sükûnet, sonraları hızla bozuldu; yükselen apartmanları, yoğunlaşan işyerlerini ve akın akın Pozcu’ya yerleşen Mersinlileri izleyerek değişen hayatın ürpertici ayak seslerini dinledik…

Kalabalık yerleşim sonucunda özellikle bir sokakta önce Alanya Fırını, sonra da  gıda işyerleri açıldı; o sokak şimdilerde Alanya Fırını Sokağı olarak anılıyor.

Sonunda burası, tüm Pozcu semtinin özellikle gıda sektörü ağırlıklı alışveriş merkezi haline geldi.

Zamanla işyerleri o kadar çok arttı ki, bu sokak araç ve insan kalabalığını kaldıramaz oldu. Bırakın araçla hareket etmeyi, yaya olarak bile bu sokağa girmek bir sorun haline geldi.

Maalesef bu durum neredeyse 40 yıl sürdü ve hiç bir yetkili bu kargaşanın farkında olmadı; ya da görmek istemedi.

 

Nihayet Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit bu konuda duyarlılık gösterdi; Alanya Sokağı için yeni bir düzenleme kararı aldı.

Önce elektrik ve su sistemleri ile alt yapı çalışmaları yapıldı.

Kaldırım ve yol çalışmaları ile bütün sokak yenilendi.

Sokak trafiğe kapatıldı…

*                     *                     *

Şimdi her gün on binlerce insan burada alışveriş yapıyor, öğlen ve akşam yemeklerini yiyor, keyifle geziyor.

İleride tek tip tabela uygulaması, belli renklerde branda kullanılması ve binaların dış görünüşlerine estetik bir düzen verilmesi ile buranın kent için farklı bir cazibe merkezi olması sağlanacaktır.

 

Özetle, artık “Alanya Fırını Sokağı” daha fazla ve rahat alışverişin yapıldığı, insanların keyifle uğradığı, hem alışveriş yapanların hem de işyeri sahiplerinin mutlu olduğu bir yer haline geldi.

Onlarca yıl süren anlaşılmaz ihmalden sonra, yapılan bu düzenlemeyle örnek bir alışveriş merkezi haline Alanya Fırını Sokağı, belki kentin başka sorunlu noktaları için de model olacaktır.

*                     *                     *

 

İçinde bulunduğumuz bu hassas ve hayati önem taşıyan salgın döneminde, hastalığın yayılmasını önleyici ve hayatı kolaylaştırıcı Belediye hizmetleri önem kazanıyor.

Alanya Sokağı projesi de bu salgın döneminde halkımızın hayatını önemli ölçüde kolaylaştırmış, salgın hızını yavaşlatma konusunda da önleyici bir hizmet olmuştur.

Trafiğe maruz kalmadan, insan kargaşasına girmeden, sosyal mesafenin korunabildiği koşullarda ve huzur içinde insanlar alışverişlerini yapıyor.

Asıl güzellik, sınırlı bir zamanda alışverişlerini yapmak durumunda kalan büyüklerimiz de daha rahat ve sakin bir şekilde ihtiyaçlarını burada temin ediyorlar.

 

Gıda konusunun çok önem kazandığı salgın döneminde yapılan bu projeyi gerçekleştiren Yenişehir Belediyesi ve Başkanı Abdullah Özyiğit her türlü takdir ve övgüyü hak ediyor.

Kutluyor ve teşekkür ediyorum.

 

HARUN ARSLAN.....23 Nisan 2021Bu yazı 346 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Mersin’de En Başarılı İlçe Belediyesi Hangisi ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI